Jesteś tutaj:Kultura Koncert na ludowych instrumentach w Latarni
poniedziałek, 08 sierpnia 2022 07:49

Koncert na ludowych instrumentach w Latarni

  mn
Koncert na ludowych instrumentach w Latarni zdjęcie nadesłane / fot. Bartek Muracki

To będzie magiczny wieczór! Latarnia na Wenei (plenerowy dom kultury przy jeziorze Jelonek) zaprasza w czwartek, 11 sierpnia na godz. 20.00.

Tego wieczoru na latarniowej scenie zagra Mehehe - etno ambientowy duet, który w niekonwencjonalny sposób nawiązuje do tradycji szeptuch i magii ludowej. Mehehe tworzą multiinstrumentalistki Helena Matuszewska i Basia Songin, związane z wieloma zespołami sceny folkowej i nie tylko (Sutari, Same Suki, InFidelis). Zapętlają w looperze dźwięki złóbcoków, kankli, basowego wilka, azjatyckiego kaszgaru i szamańskiego bębna. Wykorzystując akustyczne, ludowe instrumenty, wrzeciona, liście, szepty, krzyki i śpiew przenoszą słuchaczy w tajemniczy i ginący świat wiejskiej magii.

Sięgają po historie, które zachowały się w wyliczankach, starych pieśniach i zdaniach magicznych. Ta sama tajemnicza siła przyrody, niezrozumiała i przerażająca, która niegdyś motywowała ludzi do tworzenia kultów i zaklęć, staje się inspiracją do poszukiwań muzycznych, kreowania atmosfery. Zespół zadebiutował w 2018 roku na Festiwalu Polskiego Radia „Nowa Tradycja”, zdobywając III nagrodę. W marcu 2019 roku ukazała się ich debiutancka płyta CIEMNIENIE, która otrzymała II nagrodę w konkursie na Folkowy Fonogram Roku 2019. W lutym 2020 roku Mehehe zostały zaproszone do udziału w międzynarodowym programie Keychange - pionierskiej inicjatywy, promującej muzykę tworzoną przez kobiety.

Wstęp wolny!

Wydarzenie odbywa się w ramach projektu "Biennale na Wenecji" i zostały sfinansowane ze środków Fundacji PZU.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane